ЗАУВАЖЕННЯ та ПРОПОЗИЦІЇ
щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб»
Погодити запропонований проект постанови Кабінету Міністрів України неможливо з наступних підстав:
- Проект є дискримінаційним за професійною ознакою, оскільки ним передбачено суттєва різниця у принципах нарахування (перерахунку) пенсій військовослужбовцям і особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та поліцейським.
- Проект не передбачає скасування постанови Кабінету Міністрів України № 1052 щодо відміни дати набрання чинності постановою «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року № 704. (була з 01.01.2018 року стала з 01.01.2019 року). Саме тому зміни, що пропонуються внести до неї, не визначають того, що постанова № 704 починає діяти з 01.01.2018 року.
- Проект постанови за змістом не розкриває механізм перерахунку пенсій для військових, який суперечить вимогам пенсійного Закону України 2262 – XII в частині складу грошового забезпечення, що приймається до уваги при проведенні перерахунку.
Грубим порушенням, що також несе ознаки дискримінації є ігнорування частини третьої статті 43 Закону України 2262 – XII для військовослужбовців щодо складу грошового забезпечення для перерахунку пенсій. В той же час для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та поліцейським такий, передбачений Законом склад грошового забезпечення та порядок його обчислення зберігається.
- Внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 про затвердження «Порядку перерахунку пенсій» суперечить основним положенням та спрямуванню Закону України 2262 – XII. Пропозиції громадськості, що неодноразово подавалися на акціях протесту, щодо проекту змін до постанови № 45 не прийняті до уваги та також мають ознаки дискримінації за ознаками професії.
- Запропоновані зміни до ПКМУ № 704 дискредитують її основну ідею щодо встановлення розмірів посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Змінами пропонується встановити одноразово розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, тільки на 1 січня 2018 року.
- Оклади за військовим званням у ЗСУ суттєво менші у порівнянні із спеціальними званнями у Національній поліції (полковник поліції – 2400 грн., полковник, капітан 1 рангу у ЗСУ, можливо, буде – 1480 грн.). Пропонується встановити оклад за військовим званням генерал армії України у розмірі – 3200 грн.(тарифний коефіцієнт – 1,82), та внести відповідні зміни щодо збільшення тарифних коефіцієнтів у додатку 14 до ПКМУ № 704 щодо інших військових звань (наприклад полковник – 1,36 і т.д.).
- У проекті ПКМУ необхідно акцентувати увагу на тому, що вислуга років для призначення пенсії, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за Законом України № 2262-ХІІ, перегляду в бік зменшення, не підлягає.
- Суттєві недоліки запропонованого проекту не дозволяють погодитися з його змістом та спрямуванням.
У випадку їх прийняття знову очікуються масові громадські протести з висловленням недовіри до влади