Законопроєкт, який дає надію багатьом військовим пенсіонерам…

Як повідомляла АрміяInform, 13 вересня у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт № 2141 «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо відновлення дії попередніх редакцій норм зазначеного Закону» (https://armyinform.com.ua/2019/09/u-vru-zareyestrovano-zakonoproyekt-pro-zminy-v-pensijnomu-zabezpechenni-vijskovyh/)

Враховуючи актуальність та гостроту теми, подаємо роз’яснення змісту цього документа,

однак перед цим звернімо увагу на величезну кількість судових тяжб із проблемних питань визначення розмірів військових пенсій. Їх тисячі, і їх трактування судами в різних регіонах та різних рівнів, як не парадоксально, також різні. Соціальні мережі рясніють тематичними групами, в яких літні люди, що віддали найкращі роки свого життя військовій службі, діляться досвідом митарства судовими тенетами. Зазвичай їх зусилля малоефективні, однак навіть нечисленні перемоги не знімають давно назрілої проблеми, більш того, нерідко підкидають додаткові жаринки до вогнища соціальної напруги. Люди, які звільнились з військової служби раніше і пенсії яких не перераховувались, усвідомлюють несправедливість отримуваних виплат. А чиїсь успіхи в судах незмінно викликають питання «а як же ми»… Водночас саме ці судові рішення вчергове підтверджують несправедливість встановленої системи, яка створена через внесення змін до законодавства та переходом на ручний режим регулювання призначення пенсій органами виконавчої влади.

Ось для прикладу: ухвала Верховного Суду від 04.02.2019, яка визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України (ПФУ) щодо зменшення з 1 січня 2018 року розміру призначеної пенсії з 83% до 70% від грошового забезпечення військовослужбовця (позивача) та зобов’язує відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у 83% відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ. Окрім цього, у своєму рішенні Верховний Суд констатує: «При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним».

Ще один факт (від першої особи): «Суд задовольнив мій позов до ПФУ щодо поетапної виплати пенсії: 50%, 75%, 100% (справа 320/681/19 від 26 квітня 2019 року) та зобов’язав ГУ ПФУ у Київській області здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 з урахуванням 100% підвищення пенсії». Тобто, у цьому випадку ветеран отримав перемогу: суд зобов’язав ПФ виплачувати йому 100% перерахованої пенсії, а не: з 1 січня 2018 – 50%, з 1 січня 2019 – 25%, з 1 січня 2020 – 25%. Рішення суду поновлює справедливість і водночас ставить питання руба: з яких підстав розбили виплату перерахованої пенсії на 3 етапи? Таких фактів десятки…

З метою розв’язання цих проблем й опрацьовано законопроєкт 2141. У пояснювальній записці до нього (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66840) коротко описано, як виникла проблема пенсійного дисбалансу між військовими пенсіонерами, що звільнялися в різні роки. Зазначається, що до частини другої статті 13 та частини четвертої статті 63 згаданого Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порушення законодавства без залучення чи повідомлення представників громадянського суспільства, були внесені редакційні зміни. Зокрема надано дискреційні повноваження Кабінету Міністрів України визначати умови і розміри перерахування раніше призначених пенсій. Зроблено це навіть попри те, що вони не корелюються з положеннями частини третьої статті 22 та підпункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, згідно з якими «при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод», а також що «основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення» визначаються виключно законами України. Згодом про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності, зазначив у своєму рішенні (від 22 травня 2018 року № 5-р/2018) і Конституційний Суд України.

Як наслідок були значно погіршені визначені Конституцією України концептуальні засади соціального захисту громадян, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що знайшло своє відображення в пізніше ухвалених урядом підзаконних актах. При цьому, знову ж таки, це було зроблено попри те, що визначення таких критеріїв, як умови і розмір перерахунку раніше призначених пенсій, відповідно до підпункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, є прерогативою регулювання виключно закону, а не підзаконних актів Кабінету Міністрів України. Згадані зміни викликали розбалансованість статті 63 і статті 43 Закону, положенням якої визначається грошове забезпечення для обчислення пенсій. Зазначене призвело до виникнення диспропорції та дискримінації у пенсійному забезпеченні військовослужбовців, звільнених у різний період служби, що зі свого боку викликало соціальну напругу у ветеранському середовищі.

Закладені в законопроєкті № 2141 норми передбачають законодавче врегулювання державної підтримки військовим пенсіонерам, гарантують захист їхніх соціальних прав та відповідають положенням Конституції України.

Передусім автори проєкту пропонують привести положення частини другої статті 13 та частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у відповідність до вимог положень ст. 22 і ст. 92 Конституції України. Це має бути досягнуто через повернення редакції частини другої статті 13 та частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у відповідність до попередньої редакції (станом до 13.11.2016 року). Крім того, пропонується доповнити Закон новими статтями 63-1 та 63-2 (дуже важлива нова норма!), якими, у відповідності до положень статті 92 Конституції України, визначаються порядок перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та іншим особам, а також грошове забезпечення, яке має враховуватися при перерахунку пенсій. Застосування цих норм у Законі виключає виникнення ризиків прояву необ’єктивності при перерахунку пенсій з боку виконавчої влади і, тим самим, виключаються можливі виникнення соціального загострення у ветеранському середовищі.

Степан Вега

Опубліковано у Новини, Проекти. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *